Země zaslíbená

Kamarád se zrovna vrátil z cesty po Palestině.  Byl nadšený z pohostinnosti místních – kde jsou lidé přátelští a vstřícní, hned pocestné zvou k sobě domů a nabízí jim občerstvení.  Zní to skvěle, řekl jsem si, a bylo mi trochu líto, že taková země je daleko, předaleko.

Pak mne ale napadlo, nejde taky tak trochu o to, KDO tím územím prochází? Jak vypadá, jak působí, jaké asociace vzbuzuje, atd.?

Určitě, řekl mi na to on, kdybych vypadl jako židovský osadník, tak po mě možná hážou kameny…

A tu mi najednou pohostinnost té země přestala připadat tak ohromující.  To by nakonec možná i kdekterá průměrná rodina u nás v Horní Dolní uvázala psa, otevřela branku a pozvala cizince k sobě na kafe, kdyby cizinec přijel v luxusním autě a vypadal jako příjemný strejček, ze kterého by mohlo něco kápnout.

Morální imperativ dávných kultur, který přikazoval pohostinnost vůči cizincům, je dodnes v nás přítomný – proto někde v hloubi duše víme, že „bychom asi měli“ být vstřícní a pohostinní.  Ale korzet civilizované společnosti, který za běžných okolností zaručuje nejrůznější úrovně bezpečí a komfortu jak usedlíkům, tak cizincům, nás sterilizuje, otupuje cítění povinnosti pohostinnosti.  Zajišťuje to za nás zkrátka někdo jiný, a my se tím nemusíme zaobírat.  A proto je tak krásné být pocestným v krajině, která není tak sešněrovaná civilizačním korzetem.  Tedy pokud nevypadáme zrovna jako židovský osadník.

Země zaslíbená, to je zem, po které toužíme, v jaké bychom chtěli žít, protože bychom tam byli vítáni a našli tam vstřícný lid.  Kéž by si to o naší zemi mohli myslet všichni ti, kdo mezi nás přijdou.

About the Author