Recept na šťastné manželství

Existuje něco jako univerzální návod (na cokoliv)? Dá se vůbec něco nějak univerzálně vysvětlit, aby to každý — ale opravdu každý mohl pochopit?

Někdy stačí pohroužit se do tzv. jednoduchého návodu na sestavení toho či onoho z nějakého obchodního řetězce a člověk začne mít pochybnosti. Pochybnosti o sobě, svém vlastním IQ (což nezřídka sklouzne k pochybnostem o IQ výrobců či autorů manuálu), o míře své zručnosti a dalších schopnostech.

V mé profesi duchovního se nezřídka ocitám v očekávání druhých, že poskytnu radu, řešení, návod.  Rozumí se radu pro konkrétní problém, řešení nějaké situace, návod na život.  Rady nedávám, jen mohu poskytnout svůj názor.  To je malý, ale svým způsobem velký rozdíl.

Svatební obřad je součástí života, a vlastně je to jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě člověka.  A tak i zde přijde čas od času řeč na radu, návod, recept.  A tak jsem rád, že jeden takový recept mohu rovnou poskytnout.

Toto je osvědčený a mnoha gurmány vyzkoušený recept (dostal jsem ho před časem jako čtení pro svatbu a jeho autor je neznámý), podle kterého se může bez obav pustit do realizace i úplný začátečník:

Potřebné suroviny:
1 kg lásky (doporučuje se smíchat s 10 dkg počátečního jiskření)
0,5 kg vzájemné úcty
0,5 kg tolerance (vyšlehat do bohaté pěny)
0,5 kg dobré vůle
0, 25-0,5 kg humoru (pro labužníky lze dávku zdvoj- i ztrojnásobit)
5 ks pracovitosti (použijte jen čerstvou a pečlivě oddělte od workholismu)
0,25 kg umění mlčet
0,25 kg umění mluvit a vážit přitom slova
0,25 kg umění konstruktivní hádky
na špičku nože žárlivosti
polévkovou lžíci touhy a vášně jako koření (množství individuálně)

Všechny přísady smícháme, propracujeme v hladkou hmotu, necháme kynout. Po prvním vykynutí znovu řádně promísíme, případně ještě více okořeníme, dokud to organismus zvládá. Po druhém vykynutí vytvarujeme dle fantazie, potřeme pravidelným měsíčním příjmem a pečeme – nejprve prudce, potom zvolna – nejlépe 50 i více let.

Podáváme s dětskou oblohou, ozdobíme snítkou něhy, na kolečka nakrájenou laskavostí a salátem z přátel a koníčků.  Recept plně vyhovuje zásadám zdravé výživy a lze doporučit i vegetariánům.

No není to skvělá inspirace? Není to dostatečně inspirativní a současně dostatečně univerzální? A tak, milí přátelé, přejme si navzájem příjemný čas při zvažování ingrediencí, zvaní hostů, a pak konečně – dobrou chuť!

About the Author