Spiritualita (nejen) pro skeptiky

Kdáká to jako slepice, hrabe to jako slepice, vypadá to jako slepice – co je to? Kdyby všechny hádanky byly tak snadno rozluštitelné, kdyby všechny pojmy byly tak snadno definovatelné, bylo by na světě krásně. Namísto toho leckdy máme naopak dost těžkostí s tím, že každý vnímá pojmy trochu jinak. Stačí jen objednat si u stánku kafe, a můžete i říct přesněji preso, a na různých místech dostanete odlišné věci.

Náboženství je podobně rozmazaný pojem, zavání zatuchlostí a atmosférou posvátné sklíčenosti. Co ale spiritualita? Je to totéž co náboženství, anebo něco jiného? Když oddělíme pojem spiritualita od spojení s jakoukoli konkrétní dobou, kulturou a duchovními, případně náboženskými směry, dostaneme zajímavý výsledek – který má dopad pro každého člověka bez výjimky. Ať se někdo označuje za úplného ateistu, nebo se v menší či větší míře ztotožňuje s nějakou formou víry v Boha, anebo ať se o tyto otázky ani v nejmenším nezajímá, spiritualita je to, co máme všichni v jádru společného. Je to univerzální rozměr lidského života vtělený do otázky po smyslu a účelu.

V knize Spiritualita (nejen) pro skeptiky jsem se snažil pozorovat kdákání, hrabání a další projevy, abych se vší určitostí definoval slepici. Odpusťe mi to žertování… Prostě na základě pozorování jsem došel k závěru, že se to vlastně všechno krásně skládá dohromady, a že slova jsou to, co nás rozděluje, místo aby nám pomáhala si porozumět. Ostatně ani humor v té knize nechybí…

Kniha je k dispozici v běžné distribuci, např. u Kosmase:
www.kosmas.cz/knihy/193101/spiritualita-nejen-pro-skeptiky

Je ovšem také možné si ji zakoupit se slevou přímo z nakladatelství Unitaria:
www.unitaria.cz/eshop

About the Author