Krásně je žít

Když jsem se před lety seznámil s písněmi od Norberta Fabiána Čapka, byl jsem z nich dost rozpačitý. Takovou směs nostalgie, patosu a idealismu aby člověk pohledal! A v nich to všechno bylo. Ano, byly mi trochu k smíchu – a to přestože jsem jinak bral jakoukoliv tematiku duchovní oblasti velmi vážně.

Jenže během let jsem se s nimi sžil v tom smyslu, že pod vnějším kabátem stylu první republiky, a vlastně ve většině případů spíš tradice „kostelních zpěvů“ 19. století, jsem postupně začal odkrývat jejich skutečný smysl a poselství. V tom se totiž od těch běžných křesťanských písní značně lišily. A tak jsem jim postupně věnoval víc a víc času, abych porozuměl.

Nakonec z mých úvah vznikla kniha, která je doplněna CD záznamem vybraných písní v původních nahrávkách (i s tou zmíněnou nostalgií a patosem), a co víc! V té době se také podařilo v archivu najít původní nahrávku fragmentu N. F. Čapka, tak i ta je součástí této publikace jak v audiozáznamu, tak i v přepisu.

Tahle kniha je pro fajnšmekry, kteří se zajímají o kulturu první republiky anebo počátky českého unitářství. Ale rozhodně nejen to; v úvahách o písních snad každý může najít dostatek provokativních myšlenek, které sledují hlavní účel – učinit život krásnější. Proto také ten název: Krásně je žít!

Kniha je k dispozici v běžné distribuci, např. u Kosmase:
www.kosmas.cz/knihy/171285/krasne-je-zit

Je ovšem také možné si ji zakoupit se slevou přímo z nakladatelství Unitaria:
www.unitaria.cz/eshop

About the Author