Budete mít krásný obrázky!

Není toho v naší zemi moc, co by obohacovalo multikulturní rozměr života nás, občanů.  Oproti leckterým jiným zemím jsme pořád izolovaní, do sebe uzavřený národ.  Snad i pro to jsem vděčný za každou příležitost, která přinese záblesk jiného uvažování, jiných standardů chování a přístupu k životu.

Tuhle jsem zrovna byl svědkem velmi zajímavého dialogu v jedné čínské restauraci, kde si host objednal zázvorový čaj po své pozdní večeři: „To nejde, zázvor čaj nemušu dát.“  Host byl velmi překvapen a pozastavil se nad tím s dotazem proč, proč by ho nemohl dostat?
„Čaj zázvor nedam.  Ale mušu vam dát čaj ovocný.  Budete mít krásné obrázky.“
To vzbudilo pozornost dalších, o co tu jde?  A servírka, krásná Číňanka to vysvětlila: „Takhle posdě nejde pít zázvor čaj.  To špatné pro tělo.  Chcete čaj ovocný?  Budete mít krásné obrázky.“
Hosta to zaujalo a zeptal se o jaké obrázky jde.  A servírka neváhala a přinesla krabičku s několika druhy čajů, z nichž každý měl na obalu obrázek.
Bylo to tak bezprostřední, že host se rozesmál, objednal si ovocný čaj a pak konstatoval, že ho to nesmírně potěšilo, že i servírka v restauraci myslí na jeho osobní zdraví.

About the Author