Dárek nad dárky

„Dala jsem mu k narozeninám svíčku a řekla jsem mu – hele má výhodu, že nemusíš zapalovat svíčky na dortu, kterej stejně nemáš.  Tuhle svíčku si můžeš zapálit a pak hned sfouknout, a při tom si můžeš přát, co chceš.“  Tohle jsem neúmyslně zaslechl v tramvaji.

Bylo to něco jako dárek pro chudé?  Neřekl bych.  Svědčí to o určitých prioritách, pohledu na svět a přístupu k životu.  Pravda, takový dárek by nepotěšil někoho, kdo natěšeně očekával velkou oslavu s prohýbajícím se stolem, dortem a drahými květinami.  Ale toho, kdo rozumí, taková svíčka, kterou si může zapálit a sfouknout, rozhodně potěší!

Dávat dárky, to je umění.  Někdo si s dárky složitě láme hlavu, a to nejen před Vánocemi, jiný dává, co ho zrovna napadne, a třeba ani nečeká na zvláštní příležitosti, kdy „se mají“ dárky dávat.

Umění je i dárky přijímat.  Když dostávám dárek, je pro mne důležitější radost z určitého dárku, anebo radost z porozumění motivu, který inspiroval toho, kdo mi dárek dává?

A na závěr si neodpustím jednu poznámku: nejkrásnější dar, to je život sám.  A i tady je aktuální otázka – umíme jej přijmout, a jsme schopni porozumět motivu?

About the Author